emotea Protection - co w niej tak niezwykłego?

Seria Niezwykły składnik herbat emotea.

Dziś o liściach nieco zapomnianej rośliny - poziomki, którą zastąpiła kuzynka - truskawka (obecnie jeden z najpopularniejszych owoców). Właściwości zdrowotne poziomki są legendarne, ponieważ każda część tej rośliny została wykorzystana przy jakimś rodzaju leczeniu. Od soku i liści po owoce, łodygi i korzenie - ta roślina jest pełna korzystnych składników odżywczych, które mogą zapewnić ogromną liczbę korzyści zdrowotnych.

emotea wild strawberry leaves

Skupmy się na liściach poziomki :-) Liście poziomki mają smak słodko cierpki, jednocześnie przywołujący na myśl aromat lasu. A wszystko to dzięki wysokiej zawartości garbników, flawonoidów, kwasów fenolowych i prontocyjanów. Nie można nie wspomnieć też w tym miejscu o witaminie C, żelazie i potasie. Potas występujący poziomkach pomaga obniżyć ciśnienie krwi i chronić układ sercowo-naczyniowy, rozszerzając naczynia krwionośne przyczynia się do zmniejszania ryzyka miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Liście poziomki są od dawna stosowane w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, w tym zaparć, biegunki, nudności i wysokiego poziomu kwasowości. Pobudzając apetyt i poprawiając wydajność trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Do tego wszystkiego liście poziomki stosowane przy ogólnym osłabieniu organizmu wykazują działanie wzmacniające oraz neutralizujące toksyny wydzielane przez bakterie chorobotwórcze.
Skład liści poziomki wskazuje na jego właściwości moczopędne, a tym samym usuwanie z organizmu jonów sodowych i chlorkowych wspierając tym samym pracę nerek. Badania wskazują, że ponieważ liście poziomki bogate są w przeciwutleniacze i fitochemikalia, mogą blokować rozwój komórek rakowych oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Na koniec jeszcze dodam, że zawierają mnóstwo antyoksydantów, które hamują procesy starzenia komórek i zmniejszają szkody wywołane stresem oksydacyjnym.

Ciekawostką jest, że liście poziomki wciąż dodawane są do aromatyzowania win, nalewek, dań mięsnych. W dawnych natomiast czasach wino na bazie liści stosowano przy objawach infekcji i stanach zapalnych układu moczowego.

Liście poziomki dodaliśmy do naszej emotea Protection.

Zasmakuj i zostań w domu! 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem