Co warto wiedzieć o herbacie?

Co wiesz o Herbacie?

Starożytne Chiny to miejsce narodzin herbaty. I tak jak to zwykle bywa, to co działo się dawno temu i jest trudne do udokumentowania, z tego powstaje legenda. Ta o powstaniu naparu herbacianego jest o cesarzu Shen Nung, do którego naczynia z wodą wpadł liść herbaty, a on tak zachwycił się jego smakiem, że nazwał ten napar „ch’a”.

Specjalny chiński znak pisany na określenie Herbaty

W 200 r. p.n.e. cesarz z dynastii Han zarządził, że w odniesieniu do herbaty należy stosować specjalny znak pisany, przedstawiający drewniane gałęzie, trawę i człowieka pomiędzy nimi. Ten znak pisany, wymawiany również jako "ch'a", symbolizował w kulturze chińskiej sposób, w jaki herbata doprowadziła człowieka do równowagi z naturą. 

 emotea blog znak herbaty

Herbata pod pełną kontrolą

Cesarz przez poddanych sobie urzędników ściśle kontrolował uprawę, zbiór i obrót herbatą.

W czasach antycznych do zbierania herbaty były wyznaczane tylko młode „czyste” kobiety. W czasie zbiorów nie mogły one jeść czosnku, cebuli ani innych ostrych przypraw, aby nie przenieść zapachu na opuszkach palców i tym nie zanieczyścić herbaty.
Herbata na dwór cesarski była zbierana tylko w określonych miejscach. Wiele źródeł zgadza się, że najwyżej cenioną herbatą w Chinach jest herbata "West Lake Dragon Well Tea" (Xi Hu Longjing, 西湖龙井), uprawiana na wzgórzach wokół Jeziora Zachodniego, na południowy zachód od miasta Hangzhou. Hangzhou, jako stolica cesarska i miejsce wypoczynku cesarzy zamieszkujących w Zakazanym Mieście, od ponad tysiąca lat cieszy się najlepszą chińską herbatą.

Herbaciane podróże

Uprawa, spożywanie i handel herbatą rozwijał się przez wieki. Do połowy XVII wieku była to wyłącznie herbata zielona. Jednak podczas rozwoju handlu zagranicznego chińscy plantatorzy odkryli, że liście herbaty można konserwować za pomocą specjalnego procesu fermentacji. Powstała w ten sposób czarna herbata, która zachowuje swój smak i aromat dłużej niż delikatniejsza herbata zielona i jest lepiej przygotowana do długich podróży eksportowych do innych krajów. 
Wraz z rozwojem tradycji picia herbaty, przez kontakty z krajami ościennymi, herbata upowszechniła się w Tybecie, Mongolii, Japonii, Rosji. I do dnia dzisiejszego jest głównym tradycyjnym napojem w całej Azji.

Jak Herbata trafiła do Europy?

Portugalczycy i Holendrzy po raz pierwszy sprowadzili herbatę do Europy Zachodniej w 1610 roku... Rembrandt miał wtedy zaledwie 4 lata! Angielski romans z herbatą rozpoczął się dopiero w 1662 roku, gdy król Karol II poślubił portugalską księżniczkę Katarzynę Braganzę.
Nowa królowa brytyjska lubiła i ceniła herbatę i w ramach posagu przywiozła ze sobą skrzynię z wyborną chińską herbatą. Zaczęła podawać herbatę swoim arystokratycznym przyjaciołom na dworze, a wieść o egzotycznym królewskim napoju szybko się rozniosła.

Jak Herbata stała się symbolem statusu?

Tylko bogacze mogli sobie pozwolić na picie herbaty, luksusowego towaru importowanego. Najtańszy funt dostępnej herbaty kosztował przeciętnego robotnika około miesięcznej pensji. Wyśrubowane ceny herbaty sprawiały, że herbata była bardzo modna i elitarna. Umiejętność podawania i picia herbaty z elegancją i wprawą wyznaczała status społeczny, wskazywała na dobre wychowanie i intelekt. W tym celu wiele zamożnych rodzin angielskich i holenderskich w XVIII wieku malowało obrazy przedstawiające rodzinę pijącą herbatę.

Rola herbaty w rozwoju światowego handlu

Aż do 1678 roku handel herbatą zdominowany był przez Holendrów, kiedy to Brytyjczycy zaczęli importować herbatę na skalę handlową. Brytyjska rodzina królewska, pragnąc mieć pełną kontrolę nad handlem i czerpać z niego zyski, założyła Kompanię Wschodnioindyjską i przyznała jej monopol na handel w całej Azji i Afryce Wschodniej. Kompania Wschodnioindyjska szybko stała się najpotężniejszym monopolem, jaki kiedykolwiek istniał na świecie - a herbata była jej podstawowym towarem.

Historia herbatą pisana

Historia herbaty trwa do dziś. Zmienia się jej rola w naszym życiu, smaki które preferujemy i sposoby podawania.
Ale tak jak kiedyś tak i teraz dobra herbata jest nadal czymś wyjątkowym. Na pewno warto jej cechy odkryć na nowo.

Nasze herbaty emotea znajdziesz tu. Ciekawe, która z nich jest Twoją ulubioną?

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem